Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana SA, jeden z największych producentów porcelany Europie, zrobiły krok milowy w procesie ochrony środowiska, recyklingu energii oraz wody, radykalnie ograniczając ich zużycie w produkcji porcelany. Troska o planetę wpisuje się w misję tej firmy od dawna, a szereg rozwiązań wprowadzanych przez Zarząd, tylko to potwierdza. Jak w fabryce porcelany można dbać o środowisko?
Lubiana jest największym w Polsce i jednym z największych producentów porcelany stołowej w Europie. Od 1969 roku specjalizuje się w produkcji porcelany, która wyróżnia się wytrzymałością i wielofunkcyjnym zastosowaniem. Swoje produkty kieruje zarówno do gastronomii, hoteli, jak i klientów indywidualnych. Obecnie trafiają one do prawie 40 krajów na całym świecie. Firma posiada własne centrum wdrożeniowe, a produkty, które wprowadza na rynek, przygotowuje we współpracy z projektantami z Europy. Dzięki temu oferta marki zmienia się wraz z trendami w zakresie rozwoju produktu i dekoracji.
Pozycja pioniera w branży zobowiązuje, więc firma w swojej misji głośno mówi o społecznej odpowiedzialności biznesu, dba o pracowników oraz środowisko, a jej strategia oparta jest na ekologii. Pro-eko to słowa, które kierują polityką innowacji technologicznych i działań społecznie zrównoważonych.
Każdy rozwój firmy nieodłącznie idzie w parze ze wzrostem liczby procesów, które zachodzą na różnych etapach. To wiąże się ze zwiększeniem zużycia energii, wody i surowców, niezbędnych i kluczowych przecież w fabryce porcelany, ale jednocześnie obciążającym środowisko. Ten szkodliwy wpływ można i trzeba minimalizować – Lubiana robi to bardzo dobrze i skutecznie!
Jednym z pierwszych działań wprowadzonych przez fabrykę była redukcja dwutlenku węgla, możliwa dzięki stałym inwestycjom w innowacyjne urządzenia i technologie. Nastąpiły przełomowe zmiany w procesie produkcji polegające na zmianie wykorzystywanej do procesu energii, Już na początku lat dziewięćdziesiątych całkowicie zamknięto stacje czadnicowe, a kotły węglowe zostały zastąpione kotłami olejowo-gazowymi. Firma posiada także własne studnie i oczyszczalnię ścieków technologicznych, która recyklinguje wodę zużytą w procesie produkcyjnym, natomiast wszystkie odpady powstałe w procesie produkcji poddaje segregacji. Lubiana SA również odzyskuje energię cieplną z pionów produkcyjnych, która ponownie wykorzystywana jest do scentralizowanego systemu grzewczego, bez użycia energii zewnętrznej. Dodatkowym jej źródłem są również panele fotowoltaiczne, które zapewniają możliwość produkowania własnego, ekologicznego prądu. Troska o środowisko powinna być priorytetem w każdym przedsiębiorstwie, dlatego w tej fabryce korzysta się wyłącznie z surowców naturalnych, testowanych na każdym etapie testowanych pod kątem zawartości substancji szkodliwych.
Warto również zauważyć, że produkty marki Lubiana są produkowane z minerałów najwyższej jakości. To oznacza, że cykl ich życia jest bardzo długi, a wyroby – nawet przy intensywnym użytkowaniu – służą swoim właścicielom długie lata, co wpisuje się w trend odpowiedzialnej konsumpcji i zero waste. Porcelana z Lubiany jest wielofunkcyjna, nowoczesna, produkowana w sposób ekologicznie zrównoważony , ale przede wszystkim – w 100% – made in Poland! Klienci to doceniają, bo kupno porcelany, niezależnie od przeznaczenia do domu, restauracji, czy hotelu, powinno być przemyślane. Konsumenci oprócz zadowolenia z produktu, mają pewność, że ich zakup nie jest dla nich samych i dla środowiska szkodliwy.
Polska Grupa Porcelanowa łączy potencjał trzech wiodących fabryk porcelany w Polsce. Ideą jej powstania, w lipcu 2018 roku, było zwiększenie dostępności wysokiej jakości produktów z wielopokoleniową tradycją. W ramach Grupy funkcjonują cztery odrębne marki: Ćmielów, Lubiana, Chodzież oraz Ćmielów Design Studio, które różnicuje rodzaj oferty, a łączy chęć realizacji potrzeb klientów, dla których fabryki szczycące się długoletnią tradycją produkują najwyższej jakości zastawę stołową. Jako grupa łącząca tradycję ze współczesnością, PGP chce wyróżniać się nie tylko doskonałym wzornictwem i jakością, ale także sprawną organizacją i nowoczesnymi systemami współpracy z dynamicznie zmieniającym się rynkiem.